Relația medic și rudele pacientului

Video: Medicii de spital Artemovskaya a negat vina in moartea pacientului

Până la medicul ia o boală acută a paradigmei de medicina, el nu va fi capabil de a percepe sau bolnav cronic, sau ruda sa. Într-o astfel de situație este relativ la medic nu mai mult de un fel de apendice la pacient. Numai în cazul în care medicul va lua o paradigma medicala pentru boli cronice, numai în acest caz, el are cel puțin o șansă de a lua o rudă bolnavă ca o entitate independentă.

Boala cronică pune pe picior de egalitate un medic, pacientul și rudele sale. Toate cele trei piese vor câștiga valoare, ceea ce le va face capabil să acționeze numai în cazul în care sunt independente una de cealaltă va căuta intimitate și să încerce să se facă disponibile pentru percepția celorlalți.

La fel ca un medic în sine la dispoziția pacientului, care sa permita pacientului de a conduce un ceea ce este drept, la fel de bine - dar indiferent de faptul că - ar trebui să se dea la dispoziția celeilalte, adică, în raport cu alteritatea sale unice, care urmează să fie condus de aspectul său deschis, suferind și numai folosi pentru a atinge plinătatea propriei sale identități morale pentru reală libertate de acțiune. Astfel, de fiecare dată când un medic boală ar trebui să mențină o relație cu două părți pentru a se conforma cu două abordări diferite și să le utilizeze în acțiunile lor.

Și acest lucru este posibil numai dacă se demonstrează o atenție deosebită caracteristicilor distinctive ale acestor două tipuri de relații. El este responsabil, responsabil, pe de o parte, pacientul, iar pe de altă parte, în afară de aceasta, - pentru ruda sa. Datorită faptului că această abordare este contrară noțiunile noastre tradiționale despre relația pe un „diadă“, aceasta necesită o atenție suplimentară specială. Această secțiune a cărții este destinat să ajute în percepția unei rude ca un prieten, care permite privirea și aspectul său vorbesc de la sine.

Pentru a începe cu este util să ne amintim că, mai devreme sau mai târziu, noi înșine devenim membri ai familiei. Indiscutabil este următoarea: dacă în urmă cu 200 de ani, probabilitatea de deces este aproape independentă de vârstă, în prezent, oamenii tind să moară la bătrânețe. Cu toate acestea plasați înainte de a muri de boli ocupate în prezent bolnav cronic supraviețuitori. Desi suntem acum mai puțin frecvent confruntat cu moartea în familiile lor, suntem în orice moment, poate fi o rudă a unui bolnav cronic, care într-o clipă poate schimba planurile noastre de viață și perspective, și mai presus de toate, dacă ne - care este valabil și astăzi - femei.

În plus, riscul global, există alte riscuri specifice pentru diferite segmente ale vieții noastre după vârsta de 20 de ani, putem fi părinții unui baby- retardat mintal sau defect fizic după 30 de ani, a doua jumătate a noastră poate fi un alcoolic cronic, care suferă de depresie sau rasstroystv- psihosomatică 40 de ani, este posibil să ne aflăm în rolul părinților adolescent bolnav schizofrenic, iar când vom trece pragul de 50 de ani, și de noroc pur pentru a evita toate aceste riscuri, putem deveni copii ai îmbătrânirii părinții lor de tulburări legate de vârstă sau care au nevoie de îngrijire, care este numit pe bună dreptate, „certificatul de re a pleca.“

Dreptul la libera dezvoltare a personalității și autodeterminare furnizate de constituția fiecărui individ. Dar, din moment ce suntem (aproape) toate nu sunt persoane abstracte, și membrii de familie specifice și rude, aceste drepturi pot deveni foarte repede o bătaie de joc. Când fiica mea a terminat de formare și a fost de planificare pentru a începe o activitate profesională, în fiica ei Dorothea sa născut, iar toate planurile sa prăbușit imediat. Desigur, ne putem schimba datoria și responsabilitatea noastră de a avea grijă de un bolnav cronic sau a unui membru al familiei sau de alte instituții apropiate de asistență socială cu dizabilități, găsirea unui motiv bun. Dar mai întâi vom face față cerințelor morale ale Celuilalt în familie, în fața cerinței directe și imperativ ca putem obține cel mai bun caz în jurul cu ajutorul justificare rațională convingătoare.

Astăzi, puține s-au schimbat de la sfârșitul anilor postmodernismului modern sau, în cazul în care se presupune că totul este posibil și permis, chiar și atunci când încercăm să ne imaginăm povestea vieții sale ca o operă de artă constând din fragmente individuale.

Multe fundații nu se schimbă, chiar dacă suntem din cauza unei iubiri rare, idealiza partenerul lor, precum și cerințele superioare așteptărilor, chiar dacă respingem copilul lor ca un obstacol în calea identității sale, și apoi să-l împovăreze cu manifestări excesive ale iubirii sale, motiv pentru care forțele de pe stânga dragostea este doar o rebenku-, chiar dacă părinții noștri se opun faptul că ne pasă de ei. Și totuși, una noastră și singura formă de existență necesită recunoaștere în cercul relației noastre.

Este în legătură cu valoarea intervalului de relații încep să se întâmple, unele modificări: deprecierea treptată a legăturilor de familie este compensată de importanța crescândă a „suflete pereche“ prieteni, în funcție de situația actuală. Un exemplu evident în acest sens este un grup de ingrijire HIV, care include membri ai familiei, prieteni și profesioniști. Aceasta este o reminiscență a modului înainte de a fi putut să depășească dificultatea de nesuportat, cu ajutorul familiei sale, comunitate și vecini.

Caracteristici existența și acțiuni de rude pot fi înțelese prin luarea în considerare diferitele etape prin care trebuie să se supună.

Cu cât este mai lent in curs de dezvoltare boli cronice sau a tulburării, faza lungă și mai istovitoare apare la rudele de incertitudine. E ceva ciudat. Simptomele bolii sunt adesea similare cu simptomele, și percepute ca un comportament neobișnuit, de exemplu, sau inacțiune, dimpotrivă, activitatea de violente, somnolență sau insomnie, pierderea poftei de mâncare, slăbiciune, inconstanță, atacuri neobișnuite, tensiune, suspiciune ciudat sau de neînțeles pentru o teamă bolnavă.

Deși am ca o rudă și eu cred că starea și comportamentul membru al familiei lor neobișnuit, am, în plus, se simt semnale ascunse sau explicite din exterior, „Copilul tău, soția ta, tatăl tău este un astfel, nu ca de obicei, astfel încât să aveți ceva ciudat apoi să ia „Așa cum este întotdeauna cazul, dacă cineva cu intenții bune mi-a atras atenția asupra faptului că mă știu, că am nega sau să încerce să reducă la minimum importanța faptelor:“ nu știu ce vrei, toate pentru că în ordine „și“ imagine statică“.

Cu cât mai aproape am ajuns la membrul familiei care devine o mai „ciudat“ decât o distanță mai mică între noi, cu atât mai mult voi încerca să prezinte starea lui ca fiind „normal“ sau pentru a explica sarcinii sale ridicate sau din motive similare. Prin urmare, cu atât mai mult voi trata ca pe o manifestare a nimic, cu atât mai multe conflicte vor apărea în cadrul familiei și cu alții. Sfâșiată de contradicții interne, eu tot mă întreb: „? Nu se poate“. „? El nu vrea“ sau Englezii l-au numit «rău sau nebun» - «rău sau nebun“


A doua fază - o căutare de ajutor. În cazul în care un membru al familiei mele, așa cum sunt, pierd orientarea într-o lume schimbată, ea începe să se verifice fiabilitatea și solidaritatea mea, uneori chiar agresive sau începe să se auto-experiment cu alcool. Apoi am ajuns treptat la concluzia: „Nu se poate merge mai departe!“ - și începe să caute ajutor. Dar în ce direcție ar trebui să caute? Toate fondurile merg la curs: libertatea de responsabilități domestice, o varietate de metode de distragere a atenției sau o vacanță. La un moment dat, am început să ceară sfatul de la alții, de multe ori în spatele persoanei în cauză, care agravează și mai mult conștiința mea.

Fac apel la cel mai bun prieten / prietena ta la preot sau diferiți medici, care, de asemenea, nu se poate spune-mi încă nimic clar. Numărul de propuneri crește și în continuare mă încurcă, dieta, relaxare, tratament balnear,-și schimbe comportamentul, remedii naturale, consiliere psihologică. Acum sunt deja atât de epuizat, lipsit de încredere și lipsiți de apărare, că propunerile din exterior auzi în mod constant acuzații reale sau inventate în adresa sa: „Pentru că încă nu a făcut celălalt, iar al treilea, și greșelile făcut, atunci el este de vina pentru starea de persoana iubita “. Dar eu m-am chinuit mult timp întrebarea: „Ce-ai făcut greșit“

În a treia fază este vorba de sediul bolnavi la spital. În starea de gol, în care eu sunt acum, pentru mine, ea devine un iad viu. Copilul meu, mama sau soțul meu nu-mi aparține, ci să-i, departamentul de personal. Ei l-au însușit la sine, iar eu sunt acum un străin. In timp ce medici si asistente medicale cu pacientul curent în absența mea să se spele oasele mele, medicul refuză să vorbească cu mine față în față, fără ca pacientul „pacientul -. Acest lucru este important“

Și aceasta se numește egalitate? Deoarece medici si asistente medicale pana acum nimic concret a fost cunoscut, dar se crede că ceva mă aștept de la ei ca la o mai competente, acestea sunt înclinați în mod automat să creadă că, cu ajutorul unor teorii, sau fără ele, să impună greșelile mele, vina , determină o stare dureroasă a pacientului. Pentru toate acestea, nu am nici o putere de a argumenta dacă acest lucru este adevărat sau pur și simplu cred că acest lucru, chiar dacă este o frază standard: „Dacă și pacientul a întrebat înainte,“ sau indiciu ascuns de ajutorul meu pentru a clarifica obiectivul istorie. Acesta este singurul caz in care sunt la ei pentru ceva necesar, au nici un sens pentru ei.

Chiar mai rău este că de fiecare dată când vizitați departament am impresia că sunt un infractor, chiar și doar mai mult de un obstacol. Sunt în mod obișnuit în timpul acestei producții, sprijin devine mai dificilă din cauza lipsei de personal. Simt că este ilegal să pătrundă în cetate, o fortăreață inexpugnabilă, care caută să se izola de dușmani externi, ale căror pereți protejeze pe toată lumea în afară de mine. Pe de cealaltă parte a zidurilor și este un membru al familiei mele. În consecință, acționez aici cu umilință, și, uneori, vice-versa - un strâmbă, dar în orice caz incert, ciudat, se comporta destul de diferit, ca de obicei.

Mă simt acasă aici ca petiționarul, ca o persoană dependentă, se simt întotdeauna teama că de a face cu un membru al familiei mele se va agrava din cauza mea abatere. După aceea, departamentul de personal schimb de priviri semnificative: „El este un fapt ciudat! Nu e de mirare că, prin această excentrică a apărut un pacient! „Și apoi vine diagnosticul șocant! Sunt informat că un membru al familiei mele care suferă într-un fel sau o altă afecțiune cronică, este posibil - progresează. Cu toate acestea, puteți face una sau alta, dar, în principiu, nimic nu poate fi schimbat, iar noi trebuie să învețe să trăiască cu ea.



Cum pot învăța, nimeni nu spune, din moment ce este vorba doar despre pacient. Pentru mai multe luni, poate ani de zile, am respins această opțiune, că o taie solul la mine de sub picioarele un accident vascular cerebral mă face să-mi schimbe viața stabilit, reconsidere perspectivele mele profesionale și personale, sau chiar să le abandoneze. Cât timp durează pentru mine să-l realizeze? La urma urmei, numai atunci pot să simt în interior liber și suficient de deschis pentru a asculta în mod obiectiv Consiliului de Afaceri.

Curând vine faza a patra: „Maine membru al familiei vine acasă, este deja posibil să se scrie.“ Firește, nimeni nu este interesat în condiția am să înceapă o nouă relație fundamental cu un membru al familiei sale. Poate că vorbesc pe scurt despre caracteristicile de ingrijire si inspira: „Nici o suprasarcină și sub-trebovaniy- tot ceea ce trebuie să rămână în echilibru armonios.

Dacă este posibil, întotdeauna cineva trebuie să fie acasă. " După aceea am fost lăsat singur. Între timp, vina mea a fost atât de la sine (repet, de zece ori, n-are rost), care fac totul pentru a remedia problema, eventual. M-am oferit în sacrificiu și să se predea pe deplin membru apropiat al familiei bolnav. De la sinele meu aproape nimic rămâne. Oamenii de stiinta britanici au demonstrat că o parte emoțională excesivă de mine și de cei ca mine (ca tutelarea excesivă și critică excesivă) se împiedică puternic restaurarea unui membru de familie al independenței pacientului și pentru a reduce șansele.

vina mea este însoțită de un sentiment de rușine: pe mine și mi picioare stigmat de familie ca fiind unul dintre membrii săi a fost „caz fără speranță.“ Nu pot să dau seama dacă acest lucru se datorează taxele care provin de la celălalt, sau la inițiativa mea de auto-incriminării. Oricum, mă întorc familia mea în „o fortăreață inexpugnabilă“. Ori de câte ori este posibil, să ascund prezența petelor în familia mea arunca toată munca lui, pe care am și nu au timp, nu acceptă invitații, și nu invita pe nimeni la casa noastră. Deci, punctul treptat vine la o izolare completă a membrului bolnav al familiei mele și cu mine, și am impresia că singura modalitate de a face față cu vina lui, și că singurul mod în care pot răspunde la reacția negativă a altora.

Aceasta este o descriere a simțului intern, existența unei familii speciale a pacientului am prezentat în prima persoană. Acesta reflectă cei 25 de ani de experienta medicala de lucru cu grupuri mari de rude, atunci când comunică cu care m-am simțit rușine sau, în cel mai bun, o umilire. Acești oameni m-au ajutat foarte mult să înțeleagă, ca nepoata mea Dorothea, care ma ajutat să simt într-adevăr ca o rudă. (După o noapte de nesomn greu, când a devenit clar că Dorothy „va trăi, dar va fi cu handicap grav,“ am urmărit pe drum spre casă un singur gând: „Acum, familia mea și cu mine eram pe cealaltă parte și nu iau "normal"şi pentru a "altfel" familii „).

Chiar dacă știm că învățarea de a dobândi numai cunoștințe și experiență științifică - doar pentru a salva (care, în a doua parte a acestui capitol propun să se familiarizeze cu medicul metodele necesare de acumulare de experiență cu ajutorul rudelor pacienților), nu pierdeți speranța de a vă convinge de necesitatea de a crea două relații fundamental diferite - cu pacientul și rudele sale. Ambele aceste relații trebuie să facă o distincție clară între, și dacă voi reuși, munca mea ca medic într-un anumit caz se va face.

Desigur, pentru acasă și medicii de familie din trecut, acest pas a fost luată pentru normă a acordat, și am fost destul de norocos să învețe ceva de la tatăl meu, care era încă un „medic si obstetrician.“ Acum, după o sută de ani de eroare atunci când „pacientul a fost mai presus de toate“, noi trebuie să restabilească tradițiile pierdute, ceea ce va necesita un efort considerabil și reflecție. În concluzie, câteva reguli derivate empiric. Am exagerat uneori special ușor limba lor de a avea orice dubii în punctul stabilit de vedere și a găsit puterea de a răspunde la „vorbind“ opinia rudelor pacientului.

1. Când întind mâna pentru a întâmpina noul pacient care vine în biroul meu, sau admise la spital, ar trebui să știți că aceasta este prima mea eroare. De fapt, i-am dat astfel mâna familiei, în același timp, să accepte responsabilitatea de a-o diferit, dar până în prezent nu se știe cât de mult a tuturor membrilor săi. „Unitatea de tratament“ nu este un pacient individual, care există numai în abstraktsii- „unitate de tratament“ devine întreaga familie. Acest concept se aplică și specialiștilor medicali, deoarece aproape toate dintre ele sunt implicate în lung, însoțită de boli cronice.

2. Aproape toți pacienții au rude. În cazul în care acest lucru este diferit, ei au nevoie să „sape“. Destul de des se dovedește că acestea sunt ținute în umbră, ca medicii au deja sperie lor, arătând spre ei ca „greșit“ sau „comportament deranjant“, sau nu avem nevoie de ei mai mult decât ar fi putut face, sau pur și simplu lăsați-le în pace cu un . (De multe ori repetat aceeași scenă: asistenta șefă: „Dacă nu-ți place aici, vă puteți ridica acasă pacientul lui,“ am auzit de zeci de ori, și, treptat, să devină supus și se retrage fără tragere de inimă Sora șefă: .. „Am spus imediat că acestea vrut doar să ne împingă la pacientul său. „)

3. Aproape niciodată nu se întâmplă ca familia vrea doar să scape de pacient sau un membru al familiei cu handicap. În cazurile în care arată exact așa cum a fost inițial, am luat primul pas greșit, lăsând familia în mod izolat, și ei demoralizat.

4. În cazul în care pacientul nu are rude, apoi ca un substitut ar trebui să își asume rolul în raport cu momentul în care va lua să-l pentru a găsi „suflet pereche“ în mediul pacientului. Un pacient căruia i sa refuzat posibilitatea de a simti ca un membru al familiei, chiar dacă în mod simbolic, se poate gândi cu greu de ei înșiși ca o persoană, care poate fi atitudine responsabilă cu privire la diagnostic și tratament.

5. Voi fi capabil să stabilească relații cu familia doar când va fi în măsură să creadă că am fost rău pentru el, eu o percep ca o persoană și interesată în poziția sa și suferința, indiferent de relația mea cu pacientul.

6. De la (cronică), boala sau invaliditate sunt afectate în mod egal toți membrii familiei în timpul îndoială, uneori, semi suferă mai mult decât pacientul însuși. In timp ce pacientul poate explica unele dintre simptomele lor suferinde ale bolii și din cauza mizeriei „obiectivă“ își găsește consolare și simpatia, rudele pacientului nu poate oferi nimic care ar putea duce la compasiune. El trebuie să fie întotdeauna mai puternică decât pacientul nu se califică pentru slăbiciune, nu poate demonstra nici un „simptom“ ca rolul pacientului în familie deja zanyata- este cel mai evident că atunci când boala este ascunsă de alții. Este printre cele mai energic și familie „ideală“ se întâlnește „depresie asimptomatice“ dacă este posibil să vorbească în ceea ce privește medicina.

7. Închideți tind să sufere mai mult decât bolnavilor cronici, deoarece la acel moment, ca pacientul în cele mai multe cazuri, este un echilibru între posibil și imposibil, povara și suferința unei persoane iubite nu are granițe.

8. Prin urmare, rudele suferă de izolarea de mai mult de pacient. În cazul în care nevoia de izolare poate fi justificată prin faptul bolii, familia îngrădite din lumea exterioară este mai degrabă voluntară forțată postupkom- este asociat cu nesusținută și, în același timp, inevitabil sentimentele de vinovăție și rușine că au apărut din cauza reale externe sau acuzații fictive și insulte.

9. Vinovatia face ca eforturile lor de a restabili fosta prosperitate până la renunțarea completă relativă care nu duce la nimic bun, dar numai o face mai rău, și, în legătură cu imposibilitatea fundamentală a unei concluzii de succes poate fi extins la infinit. În acest caz, prejudiciul relativă nu numai ei înșiși, ci și pentru pacient, fiind în imposibilitatea de a înțelege nevoile reale ale acestuia din urmă.

10. Rudele suferă de tendința lor inevitabilă de a folosi forța. Știm că, la început, fără relații nu sunt lipsite de violență, că, în al doilea rând, relația din familie, chiar mai multe caracteristici pentru ea din cauza apropierii membrilor săi că, în al treilea rând, rude, de exemplu, în contrast cu departamentul de personal de lucru de 8 ore pe zi, sunt „la serviciul“ 24 de ore, care, în al patrulea rând, ei sunt obligați să recurgă pentru a justifica folosirea forței (tatăl imbecile aproape în cameră, pentru a preveni tentativele de sinucidere ale unei fiice disperat cu handicap, să ia o sticlă de lichior de la soț care suferă de alcoolism).

Că, în al cincilea rând, din când în când erupe furie vizează bolnavilor cronici, care distruge viața și viitorul lor, și că, în al șaselea, uneori, există acte de violență nejustificate, cum ar fi izolarea pacientului. Cu toate acestea, rude, vecini, comunitate, și suntem experți în caz de violență nejustificată ignora contextul general, existența care pot fi ei înșiși vinovați. Un astfel de act, estimăm doar din punctul de vedere al pacientului bolnav săraci, fără a lua în considerare alți factori.

Acest lucru întărește sentimentul de vinovăție rudelor care deja din cauza costurilor financiare insuportabile sunt la un pas de ruina, și nu garantează că o astfel de violență nu vor fi repetate, cu atât mai mult, dimpotrivă, este de declanșare a acestora. Considerăm adesea mai acceptabile pentru pacient este doar „permis“ violența în adăpost, deoarece este mai rațional să fie ceea ce, în același timp, se eliberează de răspundere.

Klaus Dorner
Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Prietenii sinucidere comite suicid mai desPrietenii sinucidere comite suicid mai des
Drept medical: drept, documente, responsabilități, reguli, acte.Drept medical: drept, documente, responsabilități, reguli, acte.
Tratamentul într-un spital din Serbia bel medicTratamentul într-un spital din Serbia bel medic
Cum stabiliți ce aveți nevoie pentru a schimba medicul?Cum stabiliți ce aveți nevoie pentru a schimba medicul?
De îngrijire medicală de infarct miocardicDe îngrijire medicală de infarct miocardic
ECG pancreatităECG pancreatită
Competența de comunicare a medicilorCompetența de comunicare a medicilor
Medic pentru un copil cu o boală cronicăMedic pentru un copil cu o boală cronică
Abilități de comunicare de bază. Efectiv comunice cu mediciiAbilități de comunicare de bază. Efectiv comunice cu medicii
Endoscopie pancreasului, gastroscopie pancreatităEndoscopie pancreasului, gastroscopie pancreatită
» » » Relația medic și rudele pacientului
© 2021 GurusHealthInfo.com